Śreniawitów 3/55 03-188 Warszawa

Oko nie musi być związane z kwestiami, których czegoś nie chcesz dostrzec, ponieważ twoje „filtry" zostały dostosowane do blokowania określonych obrazów lub zachowań ludzi, w wyniku traumy lub urazu z okresu prenatalnego lub wczesnego dzieciństwa. Im wcześniej doszło do traumy, tym trudniej jest zrozumieć, czego nie chcesz zobaczyć, na co nie chcesz patrzeć. Jaki widok budzi w tobie przykre wspomnienia?

 

Im więcej doświadczasz stresu, niepokoju i przemocy, tym bardziej sztywne stają się mięśnie gałek ocznych, co może być przyczyną pogorszenia wzroku. Ta sztywność może dotyczyć przeszłych pokoleń, gdzie przodkowie musieli być emocjonalnie zahartowani, aby przetrwać trudne czasy, a niejednokrotnie traumatyczne wydarzenia.

Wady wzroku idą w parze z mięśniami.

A wiemy, że mięśnie dotyczą obniżenia własnej wartości (mniejszej niż przy kościach). W tym przypadku dotyczyć może ona naszych oczu, naszych wspomnień, które obfitowały w wydarzenia, a które stały się przyczyną naszej niskiej samooceny oraz lęków wynikających z traum doświadczonych w dzieciństwie i dotyczących postrzegania oraz widoku czegoś, co było powodem traumy.

Niezwykle więc ważne jest zbadanie tego, w jaki sposób wpływowi ludzie reagowali na twoje emocjonalne potrzeby i czy jakiekolwiek zdarzenie spowodowało wstrząs dotyczący właśnie oczu.

Jakie cechy przejawiają osoby mające problemy z oczami?

Cechuje je zbyt duża odpowiedzialność, chęć ukrycia się. Mogą mieć negatywne skojarzenia z byciem zauważonymi przez innych, ponieważ jeśli zostaną zauważeni, mogą zostać zaatakowani lub ukarani.

 

Często nie potrafią zaakceptować wsparcia od innych.

Zamykają się w sobie, jeśli chodzi o pewne aspekty swojego życia, których nie chcą sobie uświadomić, niezależnie od tego, czy jest to patologiczna historia rodziny, czy aktualne problemy. Może to obejmować nieudane małżeństwo, a także brak chęci bycia widzianym przez innych.

Zdarza się, że tracą z oczu to, czego chcą w życiu i nie wiedzą, jak to przyciągnąć. Czasami muszą zostać popchnięci lub uratowani z własnych destrukcyjnych sytuacji.

 

Problemy z oczami są często związane z traumą oddzielenia - może to oznaczać odłączenie się od znajomych w szkole, oddzielenie od rodzica, opiekuna lub odejście od otoczenia, z którym czułeś się bezpiecznie.

Wszystkie choroby oczu zawierają element „niewidzenia".

Na co się zamykasz i czego nie chcesz widzieć?

Może to być dawno zapomniany widok, który wywołał w tobie przerażenie lub sprawił, że stałaś się bardziej ostrożna, nieufna wobec ludzi i pewnych ich zachowań, a które budzą w tobie do dzisiaj lęk. Być może byłaś świadkiem wypadku drogowego i bałaś się spojrzeć ale wyobrażałaś sobie jak najgorsze skutki. A może tylko przeczytałaś w gazecie o takim właśnie tragicznym w skutkach zdarzeniu i widziałaś zdjęcia… albo lubisz oglądać w telewizji straszne kataklizmy na świcie… być może nawet współczujesz ludziom, którzy doświadczyli takiej traumy ale ten widok, twoje głębokie odczucie zostaje zapisane przez twój mózg

Wszystkie zdarzenia z przeszłości, które na „własne oczy” widziałaś ale wolałabyś o tym zapomnieć mogą mieć znaczenie.

A może jest to obecna sytuacja, na którą przymykasz oko, jednak drażni cię ona nieustannie i wolałabyś uciec jak najdalej od tego widoku.

Czego nie chciałabym zobaczyć na własne oczy?

Jakie konflikty dotyczą problemów z oczami?

Są to konflikty o podłożu wizualnym.

  • Konflikt rozłąki + konflikt poczucia własnej wartości.
  • Niemocy, lęku, lęku frontalnego.
  • Konflikty związane z przeciążeniem wzroku.
  • Jeśli zmiany dotyczą gałki ocznej – przyczyną mogą być wyrzuty sumienia spowodowane tym, że zobaczyłem coś lub ktoś mnie zobaczył.
  • Natomiast jeśli przyczyną jest strach, obawa przed zobaczeniem lub bycie widzianym, dotknięte mogą być nerwy wzrokowe.

Łzawienie i „suche oko’’ w ujęciu Totalnej Biologii

Czym są gruczoły łzowe?

Są to małe, parzyste struktury anatomiczne, umiejscowione w górnych zewnętrznych kącikach oczodołów. Ich główną funkcją jest produkcja łez, które pełnią ważne role w utrzymaniu zdrowia oczu. Łzy nawilżają powierzchnię oka, chroniąc je przed wysychaniem, wypłukują zanieczyszczenia i drobne ciała obce, a także zawierają substancje bakteriobójcze, które pomagają w ochronie przed infekcjami.

Jakie problemy mogą wyniknąć, gdy te gruczoły pracują nieprawidłowo? Co mówi na ten temat Totalna Biologia?

  • Może wystąpić konflikt związany z nieotrzymaniem lub pozbyciem się kęsa, ponieważ nie będzie on widziany lub widziany nie dość wyraźnie.
  • Być może będziemy chcieli złapać coś oczami, ale nie będziemy w stanie czegoś zobaczyć, bo coś nam w tym przeszkodzi.
  • Również możemy odczuwać obawę przed nieskorzystaniem z czegoś, czego chcielibyśmy doświadczyć w rzeczywistości.

Totalna biologia upatruje różnych przyczyn w problemach ze wzrokiem

Jeśli problem dotyczy lewego gruczołu łzowego, konfliktem będzie:

  • nie móc / NIE CHCIEĆ pozbyć się kęsa (przedmiotu),
  • nie móc odwrócić wzroku od czegoś, co się widzi;
  • nie widzieć wystarczająco dobrze, ponieważ w oku znajduje się jakieś ciało obce lub coś zasłania widoczność, (przez co nie można się tego czegoś pozbyć).

Natomiast prawy gruczoł reaguje na konflikty odwrotne:

  • nie móc złapać widocznego kęsa (nie móc czegoś zobaczyć);
  • nie widzieć wystarczająco dobrze, ponieważ w oku znajduje się jakieś ciało obce lub coś zasłania widoczność (i przez to nie można czegoś dostać).

Przykład banalny:

  • Siedzimy sobie w kinie, a przed nami kobieta w kapeluszu. Nie mamy gdzie się przesiąść i prosimy tę kobietę o zdjęcie tego skądinąd efektownego nakrycia głowy. Kobieta nie reaguje. Co czujemy? Czy przez cały czas trwania filmu, skupiamy uwagę na tym wydarzeniu i jest w nas oburzenie i złość?

W zależności od intensywności konfliktu może wystąpić łzawienie oka, a przy częstych nawrotach podobnych sytuacji, może być poważniejszy problem, nawet guz gruczołów łzowych. Wszystko zależy od tego, jakie odczucie wywołuje w nas taka, czy podobna sytuacja.

Kolejne przykłady:

  • Kupiliśmy dom na wsi. Wymarzony, z pięknym widokiem na okolicę. Jednak niedługo cieszyliśmy się z tego, że możemy podziwiać rozciągający się przed naszymi oczami krajobraz, ponieważ wkrótce wybudowano ogromne magazyny, które przesłoniły widok.
  • A może zdarzyło się tak, że braliśmy udział w targach i otrzymaliśmy stanowisko w mało widocznym miejscu i nie byliśmy widziani przez odwiedzających targi, nie mogąc przedstawić swoich produktów.
  • Usłyszeliśmy huk. Zderzyły się samochody. Nie byłam w stanie patrzeć w tym kierunku, bo wyobraziłam sobie najgorsze …

 

ŁZY – nadmierne wydzielanie.

  • Jest to obmywanie oczu po czymś, co widzieliśmy.
  • Co to było? Kogo zobaczyliśmy? Czego wolelibyśmy nie widzieć?

Łzawienie

Według Totalnej Biologii przy łzawieniu najczętszym konfliktem jest relacja z matką (symbolicznie matka to woda), a konkretnie niemożność zdobycia tego, czego chcemy w związku z matką.

Zarówno łzawienie wywołane słońcem jak i wiatrem, zgodnie z tym co głosi Totalna Biologia  dotyczą konfliktu z ojcem (symbolicznie słońce = ojciec).

  • Ojciec nieobecny lub zbyt oddalony.

A jeśli łzawią nam oczy przy wietrze, może to też oznaczać konflikt z ojcem,  z jego złością,  poniewż wiatr symbolizuje ojca. „Tata w każdej chwili może wybuchnąć”.

Zespół suchego oka

Również zespół suchego oka wg Totalnej Biologii wynika z konfliktów biologicznych, gdy musiałem powstrzymywać łzy.

Warto dociekać, dlaczego mój mózg usuwa z moich oczu łzy?

Bo nie pokazuje mojego bólu i mojego cierpienia.

Treści konfliktów:

  • „Pod żadnym pozorem nie wolno mi płakać!”
  • Muszę przełknąć łzy, żadnego płaczu!”
  • Muszę powstrzymać łzy i emocje pomimo bólu - nie chcę go pokazywać innym!
  • Nie chcę dać powodu do satysfakcji mojej matce.

Zaćma a Totalna Biologia

Zaćma pojawia się pod koniec życia, wraz ze strachem przed starzeniem się i niedołężnością.

To jest moment życia, w którym nie chcę już wewnętrznie zobaczyć tego, co się wokół mnie dzieje, co się do mnie zbliża.

Postrzegam otaczający mnie świat jako zagrożenie. Ciągle obecne jest

jakieś niebezpieczestwo. Czuję się osamotniony,  sam w swoim kącie. Potrzebuję innych ludzi, chciałbym móc przeżywać swoje emocje w ich obecności, ale boję się ich reakcji. ,,Zasłaniając" ich twarze, tworzę pewien dystans i czuję się bezpieczniej.

Zaćma oddala mnie od chwili obecnej, od otaczającego mnie Wszechświata.

Bo „nie chcę widzieć tego, jaki będę w przyszłości, a może nawet jaki jestem  teraz, z obawy,  że ten wizerunek mi się nie spodoba''.

Nie chcę widzieć tego, co się dzieje lub co się wkrótce stanie.

Chcę spowolnić lub powstrzymać bieg zdarzeń  I nadchodzący „atak", który wydaje mi się nieunikniony.

Co jest tym atakiem?

Choroba

Niedołężność

Śmierć

Skoro nie jestem w stanie dostrzec tego, co aktualnie się dzieje, muszę przypominać sobie przeszłość, ,,stare dobre czasy", z którymi nie chcę się pożegnać.

Według Totalnej Biologii zaćmy nie wywołuje świadoma decyzja, że nie chcę widzieć ale raczej cierpienie lub strach związane z przeżywanym konfliktem.

Przyczyną zaćmy wg totalnej biologii jest strach

Można to wyrazić, że: ten widok sprawia mi ból lub boję się tego, co widzę, a niebezpieczeństwo, które jeszcze nie nadeszło jest nieuniknione, więc lepiej odwlec moment, zanim dotrze ono do oczu.

  • To, co widzę sprawia, że bardzo cierpię.
  • Nie mogę się skupić”,
  • Nie wierzę własnym oczom, widzę coś, czego nie powinienem.
  • Nie mogę na to patrzeć bez bólu.
  • Jak można tak postępować?

Treść konfliktów:

  • Nie mogę się z tym pogodzić, że mój syn jest w więzieniu.
  • Nie chcę patrzeć na cierpienie mojej matki.
  • Nie chcę umierać w bólu, jak mój ojciec.
  • Nie chcę patrzeć, jak odchodzi, jak dzieci wyjeżdżają.
  • Nie mogę znieść widoku mojej pomarszczonej skóry.

Zmętniała soczewka stanowi rodzaj bramy broniącej dostępu do oka.

Zaćma to nieprzezroczysta błona, która nie pozwala, aby promienie światła dotarły do siatkówki. Skoro Słońce symbolizuje ojca, może to oznaczać, że boję się swojego ojca i czuję, że muszę się przed nim chronić? Warto przeanalizować relacje z ojce, zwłaszcza w dzieciństwie.

Wady wzroku a Totalna Biologia - Krótkowzroczność

Krótkowidz lepiej widzi z bliska. Dlaczego ma wyostrzony wzrok? Bo boi się tego, co jest blisko.

Zgodnie z teorią Totalnej Biologii, przyczyną może być zagrożenie, które jest przede mną, bardzo blisko.

Osoba nie musi widzieć tego, co jest oddalone, potrzebuje zobaczyć lepiej to, co jest blisko, bo tu jest lub było zagrożenie.

Dalekowzroczność

Według Totalnej Biologii przyczyną dalekowzroczności nazywanej niekiedy starczowzrocznością są konflikty o charakterze wizualnym:

Odczucia wzrokowe są na pierwszym planie.

Osoba lepiej widzi z daleka, wzrok wyostrzony, żeby dostrzec szybko zbliżające się zagrożenie.

Boi się tego, co jest daleko, boi się nadchodzącej śmierci (choroby, lęku przed dializą, operacji lub chemioterapii, egzaminu, a nawet tykającego zegara (upływający czas)….

Inne konflikty:

  • lęk przed niebezpieczeństwem, które nadchodzi od tyłu;
  • zagrożenie, które czyha i którego nie można się pozbyć lub też nie można sobie z nim poradzić;
  • zagrożenie, któremu nie można lub nie chce się spojrzeć w oczy;
  • lęk przed obiektywnym zagrożeniem;
  • lęk przed uderzeniem (np. twarz); wyobrażenie zbliżającej się ręki, lub osoba która chce uderzyć.

Astygmatyzm

Dlatego moje oczy są pełne przerażenia,  a otaczające  je mięśnie  pozostają w stanie ciągłego wstrząsu. Mój idealny świat różni się od rzeczywistości, wolę więc nie widzieć i nie znać wszystkich jej szczegółów.

Odczuwam pogardę wobec siebie i innych - przyklejam ludziom etykietki – psuję relacje, tworzę dystans.

  • Czuję się znieważony ale nie pokazuję swojego cierpienia.
  • Nie wspominam o emocjonalnych bliznach, jakie noszę.
  • Zniekształcam rzeczywistość aby była znośna.

Mój obraz jest jasny

lubię/kocham (widzę)                                                                          niewyraźny/ zamglony (nienawidzę)

Przykład:

Idealizuję swojego ojca, ale za nic nie chcę być taki, jak on.       „Kocham swojego ojca i jednocześnie nie znoszę go”.

Konflikty:

  • „Nie chcę już okazywać swojego cierpienia”.
  • Konflikt posiadania niejasnego obrazu kogoś lub czegoś, albo bycia przez kogoś zawiedzionym.
  • Konflikt zniekształcenia rzeczywistości.
  • „Nie przyjmuję rzeczywistości takiej, jaka jest”.
  • „Moja idealna wizja jest odległa od rzeczywistości”.
  • „Lepiej nie dostrzegać szczegółów”.
  • „Nie mogę pokazać, że mnie to dotyka”.
  • „Nie chcę pokazać innym, że cierpię, wszystko zniosę”.

Jaskra

Faza Konfliktowa -  ubytek tkanki, częściowe zmętnienie. Osłabienie funkcji ciałka szklistego.

Konflikty wg Totalnej Biologii:

  • Czego się boisz, czego nie chcesz widzieć?
  • Strach na karku, czai się za plecami.
  • Czujemy tego kogoś na karku.
  • Konflikty typu wizualnego zw. z widzeniem danej osoby lub wyobrażeniem sobie takiej sytuacji.
  • Zawsze jakaś osoba żywa, przestępca, jakaś osoba brutalna, jakiś agresor, zwierzę, napastnik.

Tunelowe widzenie (klapki na oczach) - zmętnienie chroni nas przed widzeniem napastnika, ale widzimy dobrze drogę ucieczki.

  • Patrzenie w przód, zamiast spoglądać w tył.
  • Spojrzenie do przodu w kierunku ucieczki polepsza się i następuje ucieczka.

Przykład zająca, który kluczy nie oglądając się za siebie.

Faza Naprawcza - reakcja organu - zmętnienie soczewki, jaskra i obrzęk, podwyższone ciśnienie śródgałkowe.

  • ustąpienie zmącenia ciałka szklistego.

Konflikt jednorazowy - to problem może przestać istnieć. Nawroty konfliktu (duża masa konfliktowa) -  trwałe uszkodzenie wzroku.

Jaskra może wynikać z tego, co widzisz, a co jest powodem stresu, gniewu i żalu. Masz poczucie, jakby „wszystko powinno już się wydarzyć wczoraj". Niecierpliwisz się, gdy zaczynasz nowe zadania, co wyzwala w tobie niepokój i stres.

Często czujesz opór przed dostosowaniem się do społeczeństwa i chcesz robić rzeczy po swojemu. Twoja nieugiętość powoduje rozdźwięk między tobą a innymi, pozostawiając w innych poczucie, że nie nadążają za twoimi standardami i oczekiwaniami.

Pamiętaj, że możesz zapisać się na bezpłatne szkolenie na którym opowiem Ci jak skutecznie szukać przyczyn choroby.