Czerniak to jest ochrona – każde zgrubienie chroni skórę. A miejsce występowania mówi, które miejsce jest chronione.
Wg Roberto Barnai, każde znamię jest w rzeczywistości czerniakiem, a jednocześnie skupiskiem pigmentu.
Ten szczególny program przebiega tak, że na skutek konfliktu przykrości, zniewagi, czy splamienia, pogrubieniu ulega warstwa skóry. Ta pogrubiona warstwa skóry ma za zadanie lepiej nas chronić. Jeśli mamie oczekującej dziecka wciąż sprawiana jest przykrość, ktoś ją rani, czy jest wobec niej uszczypliwy, a ona przeżywa to jako krzywdę, wówczas przez to uczucie, pojawiają się znamiona na dziecku.
Jeśli w konkretnym miejscu pojawiają się zmiany pigmentacyjne, tzn. ulokowany został tam jakiś konflikt przykrości, który ta osoba przeżyła. Musiano ją skrzywdzić, musiała poczuć się poniżona, musiała być w jakiś sposób nękana, co spowodowało pojawienie się plam. Najłagodniejszą formą pigmentacji są piegi.
U osób dorosłych znamiona pojawiają się zawsze w wyniku konfliktów. Są to konflikty odczuwania przykrości. Znikają one wraz z ustąpieniem konfliktu. Tylko w przypadku przeżycia konfliktu w okresie płodowym, znamiona pozostają na całe życie.
Zawsze też, gdy jest czerniak, może to być wspomnienie braku ochrony ze strony ojca, albo wspomnienie przemocy ze strony ojca (również wobec matki, gdy była w ciąży).
Jak ktoś ma dużo pieprzyków, czasami to jest ochrona przed słońcem, ale czasami może to być ochrona przed ojcem. Bo symbolicznie słońce to ojciec, czyli muszę się obronić przed słońcem.
- Fundamentalnym konfliktem przy czerniaku jest atak na nasza integralność.
Przykładem naruszenia integralności może być spojrzenie mężczyzny, który podgląda kobietę pod prysznicem. No, ale wiele kobiet miało taką sytuację i nic im się nie stało. Jaka jest różnica między tymi kobietami? Dlaczego jedne zachorowały, a te inne nie? Bo niektóre, na takie spojrzenie nie zareagowały, a inne odczuły to jako atak na ich integralność. Te drugie odczuły to boleśnie, ale nic nie powiedziały. A jeśli zgromadzą te tłumione uczucia w tkance, to zachorują. Może się zdarzyć, że jeśli czegoś nie mówimy i trzymamy to dla siebie, to może to być taka bomba z opóźnionym zapłonem.
Innym przykładem może być sytuacja, gdy kobieta kocha się z mężczyzną i w momencie gdy mężczyzna rozpina jej stanik, ma chwilę szczerości i mówi, że przespał się z inną kobietą. W tym miejscu, gdzie ją dotykał, mówiąc o zdradzie, rozwinęła się melanoma.
Można powiedzieć, że zareagowała zbyt emocjonalnie, ale jak poszukamy w przeszłości na linii życia, to możemy znaleźć historie przemocy czy molestowania.
Dawniej często zdarzał się czerniak piersi. Kilkadziesiąt lat temu, kobiecie po mastektomii nie pozwalano spojrzeć w lustro. Bo w przeciwnym razie widok po odjętej piersi wywoływał u niej konflikt utraty integralności. Dzisiaj to nie jest aż takim częstym problemem, ponieważ od razu kobiety mają rekonstrukcje piersi. To zmienia percepcję.
Jeśli ktoś boleśnie odczuł zniewagę rzuconą prosto w twarz, dotyczącą np. intelektu, czerniak może pojawić się w okolicy czoła.
Przy wystąpieniu konfliktu, trzeba się przed kimś wygadać, wypłakać, wyrzucić z siebie emocje.
Ale wg dr Sabbah najważniejszym zadaniem jest przekonać mózg, żeby cofnął specjalny program, który uruchomił zmiany w ciele.
Wszystko, co się z naszym ciałem dzieje, z naszym ciałem fizycznym podlega wyłącznie decyzji mózgu. Mózg uruchamia program i trzeba przekonać mózg, żeby program cofnął. Jeśli mózg nie wycofa programu, to organizm dalej będzie pracował na najwyższych obrotach, cały czas będzie w fazie w fazie aktywnej, co może być przyczyną śmierci na skutek wyniszczenia organizmu, albo na skutek innych nowotworów (przez medycynę uznawanych jako przerzuty), które powstają w wyniku kolejnych różnorodnych konfliktów.