Jaka to może być potrzeba? Potrzeba miłości, zrozumienia, bezpieczeństwa, docenienia przez rodziców, partnera, dzieci czy szefa.Np. staram się otrzymywać dobre stopnie, ale nigdy nie słyszę od ojca żadnej pochwały. Pracuję ciężko, utrzymuję dom w czystości, przygotowuję posiłki, a nigdy nie doczekałam się słów podziękowania.
W chwili, gdy się zaczyna gwałtowny spadek nastroju, następuje szybka przemiana chemiczna - redukcja serotoniny. Serotonina uspokaja, hamuje działanie mózgu. Mózg wydziela ogromne ilości dopaminy – neuropobudzacza, wpływa na ciśnienie krwi, na mięśnie. Każdy element mózgu wpływa na ciało, na odpowiedni element. Wszystkie rzeczy poza kortyzolem działają jako neuroprzekaźniki.
Osoby cierpiące na depresję nie myślą jasno, szukają zewnętrznego wyjaśnienia, następuje strata wspomnień, osłabienie pamięci, spadek koncentracji, kłopoty z mówieniem-ciężko im jest coś wyjaśnić, pojawiają się koszmary.
Powszechnie uważa się, że osoba w depresji ma obniżoną ocenę, jednak zdaniem AndrewT.Austina, autora wspaniałej książki o metaforach pt. „Maszyna tęcz”,a takżeautorskiej metody International Trainer and Therapist, każda osoba mająca depresję ma poczucie wielkości przejawiające się w przekonaniu: TO MNIE PRZYDARZAJĄ SIĘ KŁOPOTY!
Jakie są objawy depresji?
Przede wszystkim występują zakłócenia snu, a są to:
- kłopoty z zasypianiem – stres w ciągu dnia poprzedzającego sen,
- budzenie się w środku nocy – fizjologiczny problem, efekt fizycznego zaburzenia,
Budzenie się nad ranem jest najbardziej charakterystyczne dla depresji.
- Precyzja – zawsze o tej samej porze
- Objawy somatyczne: nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego: pocenie się, szybki puls, duża wrażliwość na hałasy, na wszystko, co może poruszyć, zaskoczyć, niezwykła skłonność do lęku i paniki, sucho w ustach; plus ewentualnie fizyczne symptomy – ból. Jeśli jest duże pobudzenie nerwowe to wzrasta napięcie mięśniowe – częste skurcze, drganie pojedynczych mięśni, w momencie silnego stresu.
- Zaburzenia trawienne, których przyczyną jest podniesienie poziomu kortyzolu (kortyzol – steryd, stres – utrata włosów).
W depresji występuje pat hormonalny, który chroni nas przed zawałem serca, który groziłby nam, gdybyśmy walczyli do upadłego. Jeśli przeżywamy konflikt terytorium, zresztą każdy konflikt, należy zadbać o to, żeby go jak najszybciej rozwiązać, bo im większa masa konfliktowa, im dłużej konflikt trwa, tym poważniejsza może nas dotknąć choroba.
Co Totalna Biologia uważa za pat hormonalny?
Hormonalny pat ma miejsce wtedy, kiedy jesteśmy już gotowi do walki, ale uświadamiamy sobie, że nasz przeciwnik jest od nas znacznie silniejszy. Więc nasz instynkt przetrwania mówi nam, żebyśmy dali sobie spokój. Odpuszczamy, wycofujemy się, przez co symbolicznie stajemy się w połowi9e mężczyzną, a w połowie kobietą. Przechodzimy na tryb żeński i przestajemy walczyć.Stajemy się małym przestraszonym pudelkiem i przyjmujemy do świadomości, że ten ktoś jest silniejszy.Ale wynosimy z tego również pewne korzyści. Pat hormonalny powoduje, że zamiast zawału mamy „tylko” depresję, która jest sposobem mózgu na przetrwanie.
Jakie są główne konflikty przy depresji?
Konflikt ogólnoludzki związany z terytorium + hormonalny pat
Jest to konflikt związany z krytyką, kłótnią, jakimiś utarczkami słownymi, również z plotkami. To jest coś, co zabiera nam powietrze.
Np. krytyka w obecności innych osób wypowiedziana przez starszą osobę, np. babcię, wobec której nie możemy się bronić, może spowodować natychmiastową depresję.
W przypadku wystąpienia takiego konfliktu, zamiast w fazie naprawczej zachorować na grypę lub zapalenie oskrzeli, przełączamy się w tryb depresji.
Utrata terytorium może oznaczać:
- nie jestem „równorzędnym partnerem” (w związku, w spółce),
- utratę pracy lub domu,
- przypisywanie sobie naszych zasług przez kogoś innego.
Konflikt trudności w oznaczeniu swojego terytorium + hormonalny pat
Ale możliwe jest też wpadnięcie w depresję w przypadku konfliktu, w którym nie mogę zaznaczyć swojego terytorium, podobnego konfliktu związanego z zapaleniem pęcherza moczowego.
Trudności w oznaczeniu swojego terytorium mogą dotyczyć relacji:
- z żoną, mężem lub teściami,
- próby postawienia na swoim,
Konflikt niezgody między ludźmi w obrębie terytorium + hormonalny pat
Niezgoda w obrębie terytorium może nas dotknąć zawsze w związku z naszym terytorium, obszarem działania:
- domem, pracą, kościołem, ogólnie pojmowaną rodziną, życiem towarzyskim.
Osoba będąca w depresji powinna zrobić listę, w jakich sytuacjach się osądza, robi sobie wyrzuty, czego nigdy sobie i innym osobom nie wybaczyła.
Przed czym chroni nas depresja?
W depresji, mózg sam siebie wybiera za cel. Ponieważ występuje pat hormonalny, to w takiej sytuacji mózg nie zapisuje konfliktu w jakiejś konkretnej części ciała, tylko w samym mózgu. Jeśli walczymy o swoje terytorium, nawet z silnym przeciwnikiem, ale stawiamy mu czoło, walczymy i wygrywamy, to możemy dostać zawału serca. Depresja ratuje nas przed zawałem serca.
Jeśli na depresję spojrzymy z perspektywy Totalnej Biologii, nie jest ona łatwym tematem do rozwiązania. Dzieje się tak dlatego, że mózg traktuje sam siebie jako organ docelowy, chroniąc organy takie jak tętnice wieńcowe, oskrzela i pęcherz moczowy, które są związane właśnie z terytorium.
Programy, które ciągniemy od przodków są przyczyną naszych dramatów. W czasie konsultacji pomagam odnaleźć konflikty biologiczne stosując procedury, które są pomocne w ich odkryciu, nawet wtedy, gdy niewiele pamiętamy.