Przy problemach z kolanami warto sprawdzić okoliczności porodu.
Kiedy kobieta rodzi naturalnie, to kolana są zgięte. Jeśli ktoś ma problemy z kolanami, to bardzo często mózg kojarzy to z sytuacją przy porodzie.
Ale samo kolano też ma swoje konflikty. Najczęściej jest to wymuszone posłuszeństwo. Przede wszystkim dotyczy matki. Aby czuć miłość matki, muszę robić to, co ona chce. W przeciwnym razie nie czuję się kochany. Dzieje się tak, gdy dziecko nie czuje akceptacji i uważa, że mama go nie kocha. Tak, jakbym musiał pochylić się, przyklęknąć, aby zadowolić matkę. To produkuje ludzi, którzy kochają matkę i chcą ją zadowolić. Niby miłość, ale w środku jest dużo złości. W takim momencie dziecko czuje się wykorzystywane emocjonalnie.
Jak ktoś ma problemy z kolanami to można powiedzieć: kocham matkę, ale mnie wkurza. Należy zrobić listę: co mnie w matce wkurza?
U osób, które mają problemy z kolanami – najpierw sprawdzamy, jaka jest relacja z matką, ale może to być również ojciec. Ale kolano, to też jest staw i wszystkie stawy w naszym ciele są wyrazem relacji pomiędzy mamą i tatą. Dla mózgu będzie to zawsze matka, bo jeżeli nawet ojciec jest despotą, to matka mu pozwala na to. To nie jest jej wina, ale tak będzie postrzegał mózg, bo ona dała życie.
Przykłady konfliktów:
- muszę pracować dla mojej matki, a nie chcę,
- nie mogę się sprzeciwić – wymuszone posłuszeństwo,
- bycie zmuszonym do ugięcia kolan, uklęknięcia.
Może to być konflikt związany ze staniem i chodzeniem. Może dotyczyć tego co robimy, czy to lubimy, czy nie.
Przeprowadzono badania wśród ochroniarzy w bankach i ci, którzy nie lubili tej pracy, uważali ją za poniżającą, mieli problemy z kolanami. Pozostali nigdy się nie uskarżali.
Drugi przykład dotyczy zakonnic. Przeciętnie zakonnice klęczą 45 minut dziennie. Te, które były szczęśliwe, że są zakonnicami - nie chorowały. A te, które poszły do zakonu bo np. chciały czegoś uniknąć, czy były zmuszone, wszystkim potworzyły się na kolanach poduszeczki i chorowały na kolana.
W stawie kolanowym mamy rzepkę i łękotkę.
Łękotka wspomaga ruch. Jeżeli jest problem z łękotką, to dla jakich relacji, jakich osób mamy wspierać ruch dla nich. Czyli czasami jest tak, że dziecko czuje się odpowiedzialne za relacje między rodzicami i stara się ich pogodzić.
Konfliktem może być również obniżenie wartości związanej z czymś fizycznym, np. ze sportem.
Jak szukać?
Na konsultacjach prowadzę klienta „krok po kroku”. Podpowiadam w jaki sposób wypytywać rodziców, dziadków o ich przeżycia, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Nawet jeśli nasi przodkowie nie żyją, stosuję metody, które pomagają nam odpuścić i przerwać pasmo trudności w naszym życiu.
Rzepka kolanowa
Jest to najbardziej wysunięta część nogi. Jeśli dajemy krok do przodu, to rzepka zawsze będzie wyrażać naszą przyszłość, a konfliktem będzie: nie widzę przed sobą przyszłości. Taki konflikt dotyczy często uchodźców, osób z depresją czy osób, które wyszły z więzienia.