Kolejnym konfliktem przy problemach z kostką jest obniżenie wartości wtedy, gdy uważamy się za niewystarczająco dobrych, aby czegoś dokonać, aby czemuś sprostać.
Zarówno kostka jak i stopa (symbolicznie) to konfliktowe relacje z matką.
Dlatego warto zbadać konflikt związany z podejmowaniem decyzji, posłuszeństwem wobec matki, kierunkiem (iść tu czy tu?), oraz „Jestem rozdarty – nie wiem czy odejść czy zostać”
Całe życie matka decydowała za dziecko. Dziecko dorasta, buntuje się. W chwili samodzielnego podjęcia decyzji, czyli rozwiązania konfliktu – następuje zazwyczaj kontuzja kostki.
Ścięgno Achillesa
W kostce są też najsilniejsze ścięgna – ścięgna Achillesa. Żeby wykonać podskok musimy pokonać siłę grawitacji, a żeby wykonać ten ruch musimy mieć niezwykle silne ścięgna.
Jeśli ktoś ma kontuzję ścięgna Achillesa, to ma konflikt typu : wszystko sprzysięgło się przeciwko mnie.
To się może zdarzyć najlepszym graczom w drużynie. Poczucie, że sprawiam zawód trenerowi, kolegom z drużyny w momencie, kiedy wszyscy na mnie liczą i mnie potrzebują.
Przy ścięgnie Achillesa warto również poszukać historii w życiu pacjenta, kiedy nie można było podskoczyć, bo mogło to się skończyć tragicznie. Przykładem może być wspomnienie z czasów wojny, gdy ktoś podskoczył, żeby zobaczyć gdzie jest wróg i został zastrzelony.
Kostka - skręcenie
Przy skręconej kostce, konfliktami mogą być:
- konflikt oddzielenia związany z matką,
- obniżone poczucie wartości w związku z sytuacją nie do przyjęcia, np. rodzice zabraniają spotykać się z kolegą czy koleżanką, których nie akceptują.