W przypadku moczenia nocnego, należy zbadać historię rodziny, czy w nocy nie było jakiegoś pożaru.
- Moczenie nocne u dziecka może mieć przyczynę w obawie dziecka o swoje miejsce, swoja pozycję w rodzinie, np. urodzenie młodszego rodzeństwa.
Zawsze trzeba sprawdzić okres przed wystąpieniem problemu. Co się zdarzyło, że dziecko zaczęło się moczyć.
- Może to być tęsknota dziecka za warunkami panującymi w łonie matki – ciepło i bezpiecznie i nikt na mnie nie krzyczy.
W Totalnej Biologii, pierwszą kwestią do rozważenia jest to, czy dziecko czuje się bezpieczne w swoim domu. Ojciec wyznacza granice, ojciec wyznacza zasady, co wolno, a czego nie. Ale kiedy ojciec mówi „nie”, to co robi dziecko? Idzie do mamy. I bardzo często dostaje od niej to, czego chce. Dziecko może moczyć się w nocy, gdy władza ojca jest zbyt silna, albo kiedy ojca brakuje i nie ma wyznaczonych granic.
Dziecko samo wywołuje w sobie to poczucie bezpieczeństwa mocząc się w nocy. Wtedy czuje ciepło od moczu i w ten sposób zasypia.
A jak można sprawić, żeby dziecko poczuło się bezpiecznie przed zaśnięciem?
Zanim dziecko zaśnie, dobrze byłoby, żeby ojciec został przy dziecku. Żeby trzymał je za rękę, przytulał, aby mogło poczuć się bezpiecznie w obecności ojca. I to ma doskonały wpływ terapeutyczny na dzieci nietrzymających moczu, moczących się w nocy. Dobrze, żeby ojciec przeczytał dziecku pogodną bajkę przed zaśnięciem. Cel jest taki, żeby być z dzieckiem przed zaśnięciem, żeby wywołać w dziecku poczucie bezpieczeństwa.