Jedna z moich znajomych miała ciężki okres w swoim życiu. Po śmierci męża została z trójką małych dzieci, praktycznie bez środków do życia. Dzieci były w wieku szkolnym i matka zamartwiała się, że nie będzie w stanie zarobić na ich utrzymanie. Nie mając wykształcenia ani doświadczenia w pracy, zatrudniona była jako sprzątaczka, po nocach szyła dla znajomych, ale to nie zaspokajało potrzeb jej rodziny. Wkrótce zajrzało jej w oczy widmo utraty mieszkania. Wtedy nie myślała o swoim zdrowiu i nawet nie odczuwała, że z jej wątrobą jest coś nie w porządku. Nikomu nie zwierzała się, że jest jej ciężko, ale gdy groziło jej wyrzucenie z mieszkania, zwierzyła się swojej przyjaciółce ze swoich kłopotów i ta pomogła jej finansowo i wyszła na prostą. Wtedy zaczęła odczuwać ból pod prawym łukiem żebrowym, schudła, ale ponownie nie miała czasu zająć się swoim zdrowiem. Po 3 latach zrobiła profilaktycznie badania, m.in. USG brzucha i okazało się, że na wątrobie jest jakiś ślad, niewielkie zwłóknienie. Czyżby to był ślad po guzie wątroby? Wg Totalnej Biologii nastąpiło rozwiązanie konfliktu i rozkład guza. Co by się stało, gdyby zdiagnozowano pacjentkę w fazie zdrowienia, czyli przed 3 latami, pozostanie tajemnicą.
Poza konfliktem braku, często u podłoża chorób wątroby leży brak szacunku, poważania. Czasami jest to kwestia, czy szanujemy sami siebie. Może tak być, że trwamy w jakiejś sytuacji długo, że sami do siebie nie mamy szacunku.
Osoby uzależnione mają często powiększoną wątrobę, albo raka wątroby. To tak, jakby mózg poprzez powiększoną wątrobę, chciałby dać symbolicznie to, czego im brakuje.
- Jednym z konfliktów jest konflikt rodzina i pieniądze, ale w kontekście sporów w rodzinie o podział, spadek. Walka o resztki, pozostałości majątku. Np. kobieta zostaje wdową i decyduje, ze każdemu dziecku da po 100 tys., a później dzieci zaczynają walczyć ze sobą o te resztki i pół roku później kobieta umiera na raka wątroby.
Powodem zachorowania na raka wątroby mogą być malejące finanse. Np. ktoś miał odłożoną pewną kwotę, pieniędzy i zamartwia się, że one za szybko topnieją i że dojdzie do całkowitego ich braku, a wtedy nie będzie w stanie się wyżywić czy utrzymać rodzinę. Drugim przykładem może być sytuacja, gdy spodziewamy się spadku i martwimy się, że możemy go jednak nie dostać.
- Konflikt lęku przed śmiercią z powodu poważnej choroby jelit. I dlatego często po rozpoznaniu raka jelit, pojawia się również rak wątroby.
Jeśli ktoś ma poważną chorobę jelit (rak wątroby, niedrożność jelit) może tak bardzo bać się śmierci, że pojawia się u niego nowotwór wątroby, który jest konsekwencją nowego konfliktu strachu przed brakiem pożywienia. Medycyna konwencjonalna uważa, że nastąpił przerzut. Jednak z punktu biologii jest to nowy guz spowodowany nowym konfliktem.
Zawsze miejmy jednak na uwadze to, że konflikty mogą wywodzić się z przeszłości. Czy to będzie okres P/C, czy nawet historie w klanie rodzinnym w poprzednich pokoleniach.