Ucho to jest taka duża pierwotna gardziel, którą łapiemy matkę, ponieważ przy problemach występujących z uszami, chodzi przede wszystkim o złapanie matki.
- Toteż głównym konfliktem dotyczącym chorób uszu, z punktu widzenia Totalnej Biologii, jest złapać słowo, dźwięk matki.
Dla małego dziecka ważne jest, aby słyszało głos matki, ale również żeby matka usłyszała je, gdy płacze, gdy ją wzywa. Niemowlę jest całkowicie zależne od matki. Nie może powiedzieć: hej, mamo, jestem głodny, mamo, potrzebuję usłyszeć twój głos. Toteż najwięcej zapaleń ucha pojawia się, gdy dziecko jest pasywne, jest niemowlakiem.
Dziecko dorasta i może już powiedzieć: mamo, chcę mi się pić, jestem głodny i w miarę, jak staje się bardziej aktywne i niezależne, to niemal wszystkie choroby ucha ustępują.
Co robi mózg w momencie, gdy dziecko jest niewysłuchane, czy jego potrzeby nie są spełnione?
Wysyła rozkaz zwiększenia powierzchni, żeby lepiej złapać słowo matki.
Ucho środkowe zbudowane jest z tkanki typu endoderma, więc powstają takie mikro-guzki, mikro-gruczołki, których celem jest zwiększenie zdolności do chwytania kęsów. Oczywiście tego nie wiemy, bo nie ma objawów, ale w tym czasie dziecko tęskni za mamą, płacze, chce do mamy. I gdy przychodzi taki moment, że mama jest bardziej dostępna, usłyszy wołanie, weźmie na ręce, przytuli, wtedy następuje faza naprawcza, faza rozwiązania konfliktu, zaczyna się pękanie tych mikro-guzków, pojawia się ropa i płyn, który wywołuje nacisk na trąbkę Eustachiusza i powoduje okropny ból.
Jakie jeszcze inne konflikty mogą być przyczyną zapalenia ucha?
- To, co słyszę, powoduje u mnie cierpienie, ból.
Chciałbym wrócić do łona matki, bo tam mógłbym doznać ukojenia.
- Zawsze, gdy czegoś chcę, słyszę NIE!
- Może to być też problem rodziców, którzy się kłócą.
Jeśli rodzice będą się kłócić, to ja umrę. Dziecko martwi się o przetrwanie matki, bo boi się o swoje przetrwanie. Co się ze mną stanie, gdy zabraknie matki.
Najlepszym, najskuteczniejszym sposobem na tę dolegliwość, jest kontakt „skóra do skóry” z matką, albo dziecko przez kilka nocy niech śpi (skóra do skóry), pomiędzy mamą i tatą. Dr Sabbah mówi, że w ten sposób mogłoby zniknąć 75% leków dla dzieci.
Główny konflikt: złapać słowo, dźwięk matki.
Ucho środkowe (bębenki uszne, trąbka Eustachiusza) - najwięcej problemów jest wśród małych dzieci. Te małe kosteczki, które pomagają w odtwarzaniu dźwięków – ten odcinek jest typu endoderma i jest kontrolowany przez pień mózgu. Jest to ta część witalna, podstawowa dla przeżycia. Później są wszystkie nerwy, które związane są ze słyszeniem, a nerwy to jest tkanka ektodermalna. U dzieci, ta trąbka Eustachiusza jest bardzo ważna. Wyobraźcie sobie, że ta trąbka Eustachiusza, to jest taki wielki otwór gębowy, a funkcją jej będzie, żeby złapać słowo, dźwięk matki, pokarm od matki i zapach. I bardzo często te elementy są zapisywane w mózgu, na poziomie trąbki Eustachiusza. Dziecko jest zależne od matki, dziecko jeszcze nie może powiedzieć: hej, mamo, jestem głodny. Mamo, potrzebuję usłyszeć twój głos.
Więc, co robi w tym momencie mózg?
Wysyła rozkaz zwiększenia powierzchni, żeby lepiej złapać słowo matki.
Ucho środkowe zbudowane jest z tkanki typu endoderma, więc powstają takie mikro-guzki, mikro-gruczołki. Następuje namnażanie komórek w uchu środkowym.
Oczywiście tego nie wiemy, bo nie ma objawów, ale w tym czasie dziecko tęskni za mamą, płacze, chce do mamy. I gdy przychodzi taki moment, że mama jest bardziej dostępna, usłyszy wołanie, weźmie na ręce, przytuli, wtedy następuje faza naprawcza, faza rozwiązania konfliktu, zaczyna się pękanie tych mikro-guzków, pojawia się ropa i płyn, który wywołuje nacisk na trąbkę Eustachiusza i powoduje okropny ból. Najlepszy, najskuteczniejszy sposób na tę dolegliwość, to jest kontakt „skóra do skóry” z matką, albo dziecko przez kilka nocy niech śpi (skóra do skóry), pomiędzy mamą i tatą. Dr Sabbah mówi, że w ten sposób mogłoby zniknąć 75% leków dla dzieci.
Dla dziecka miłość matki odczuwana jest wtedy, gdy może złapać dźwięk, zapach i pokarm.
Najwięcej zapaleń ucha pojawia się, gdy dziecko jest pasywne, jest niemowlakiem.
Dziecko dorasta i może już powiedzieć: mamo, jestem głodny, mamo chcę tego czy owego i w miarę, jak staje się bardziej aktywne i niezależne, to niemal wszystkie choroby ucha ustępują. Może być też problem rodziców, którzy się kłócą. Jeśli rodzice będą się kłócić, to ja umrę. Dziecko martwi się o przetrwanie matki, bo boi się o swoje przetrwanie. Co się ze mną stanie, gdy zabraknie matki.
Może być to czasami inny problem z uchem środkowym, a czasami zapalenie ucha.
Tata jest pijany, rodzice się kłócą, dziecko dostaje komunikat, że jest zagrożenie dla mamy, czyli zawsze będzie to problem typu: nie mogę złapać mojej mamy, jej uwagi.