W chorobie tej, uszkodzeniu ulegają komórki ślinianek oraz gruczołów łzowych. W przypadku oczu dotyczy to kęsa, który chcę złapać poprzez wzrok. Suchość oka - czyli nie mogę złapać czegoś okiem. Nie mogę złapać czyjegoś uczucia, czułości, albo jest coś, na co lubię patrzeć, ale tego kogoś lub czegoś nie ma. Symbolicznie będzie to konflikt wizualny – oko.
Powstaje pytanie dlaczego mój mózg usuwa z moich oczu łzy?
W ten sposób nie pokazuję mojego bólu i mojego cierpienia. Nie pokazuję, że jestem taki emocjonalny/emocjonalna.
Konfliktem może być sytuacja, podczas której pod żadnym pozorem nie mogę lub nie chcę płakać. Aby ją chronić (tu i teraz), jej mózg zatrzymuje wydzielanie łez.
Przykładem może być 37 letnia kobieta, która w dzieciństwie była bita (katowana) przez matkę do momentu, aż zaczynała płakać (była dzieckiem z pierwszego związku i matka obwiniała ją o rozpad małżeństwa). Żeby nie dać jej satysfakcji, nie pokazać swojego cierpienia, wstrzymywała łzy, a później w wieku dorosłym pojawiła się u niej suchość oka.
Natomiast suchość ust mogła również powstać w dzieciństwie, gdy dziecko było zmuszane do zjedzenia czegoś, co uważało za obrzydliwe, nie do przełknięcia.
Nie mniej częste są przypadki zmuszania do seksu oralnego. Miałam przypadek, gdy dorosła kobieta podczas seksu z nowo poznanym mężczyzną została przez niego zmuszona do połknięcia spermy. Po uświadomieniu sobie, że to był konflikt zepchnięty do podświadomości, suchość ust u niej bezpowrotnie minęła (a trwała 9 lat).
Dlatego warto sięgnąć do wydarzeń z przeszłości i odkryć jakie wydarzenie spowodowało tę dolegliwość. A potem ….rozwiązać konflikt i zastosować techniki uwalniania.