Przykładem może być ukochana osoba, która na skutek choroby „niknie w oczach”. Osoba, która się opiekuje, codziennie widzi jak stan chorego się pogarsza. Widoczne jest jej przytłoczenie, bo pomimo wysiłków dostrzega, że ciało chorego jest coraz mniejsze, przykurczone, aż w końcu umiera.
Czyli zwyrodnienie plamki żółtej może odpowiadać degeneracji tego, co ona obserwuje, na czym się skupia w rzeczywistości, ale również w wyobraźni.
Do objawów, które daje to schorzenie, dochodzi przy często powtarzających się konfliktach oraz bardzo intensywnych i „centralnie” uderzających.
Naukowcy prowadzą badania nad wpływem szafranu na powstrzymanie degradacji plamki żółtej. Obecnie przeprowadzane są testy i jeśli wyniki będą obiecujące, osoby mające tę dolegliwość mogą mieć nadzieję na poprawę widzenia.
Zdaniem naukowców do powstania choroby AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej przyczyniają się wolne rodniki, toteż wskazana jest suplementacja antyutleniaczami - zalecana najczęściej przez naturoterapeutów.
Dr Claude Sabbah twórca Totalnej Biologii miał kilka przypadków, gdzie nastąpiła progresja, a to już bardzo dużo, bo z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej, zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do ślepoty.